FEB
16

FFA Week

UC-Clubs-1
Join the Union City FFA Chapter in celebrating National FFA Week Feb. 19-23 by participating in the following activities:

Tuesday - Drive Truck To School Day/Flannel Shirt Day
Wednesday - Ag. Olympics/Blue and Gold Day/Bowling Party
Thursday - Staff Breakfast/Official Dress
Friday - Drive Tractor To School Day/Boot and Hat Day

(Participants in Ag. Olympics will need to sign up Tuesday during lunch)
24 Hits
FEB
09

NS Iron Sharpens Iron Feb. 9

2018_02_09shirts800x450
Congratulations to the following students for earning Iron Sharpens Iron t-shirts. Thank you, Chief Shoemaker and the UCFD for helping to recognize students who work hard to be great students. K - Elizabeth G., Jorge V.; 1 - Christiana T., Rayen F.; 2 - Ava S., Brooklyn P.; 3 - Kierra T., Isabella A.; 4 - Kya D., Alexis S.; 5 - Jacob T., Trendon S.; 6 - Camille H., Timothy M.
55 Hits
FEB
08

Spelling Bee for grades 4-8

Spelling-Bee
Congratulations to the all of the students who competed in the RESC spelling bees.

The following students earned the opportunity to compete in the Randolph County Spelling Bee on Feb. 26:
8th Grade Champion: Christina S.
8th Grade Runner-Up: Katie E.

7th Grade Champion: Mya G.
7th Grade Runner-Up: Malea D.

6th Grade and Overall Champion for grades 4-6 for the 2nd year in a row: Zackary F.
6th Grade Runner-Up: Alec S.

5th Grade Champion and Overall Runner-Up for grades 4-6 for the 2nd year in a row: Vanderlei B.
5th Grade Runner-Up: Kamran S.

4th Grade Champion: Campbell K.
4th Grade Runner-Up: Sophia N.
40 Hits
FEB
08

FCCLA Week

UC-FCCLA
The Union City High School chapter of FCCLA is celebrating Family, Career and Community Leaders Week Feb. 12-16. Students and Staff are invited to participate in daily dress-up days:
Monday - hat day
Tuesday - PJ day
Wednesday - twin day
Thursday - favorite college day
Friday - red-out day (wear red)
47 Hits
FEB
07

Daddy-Daughter Dance

Daddy-Daughter-Dance
The UC classes of 2020 and 2021 are sponsoring a Daddy-Daughter Dance on Feb. 23 from 6:30-8:30 p.m. All girls in grades K-6 from North Side Elementary School and their dads are invited to this "Dance in the Ocean" themed dance. This fun dance will be a Moana-style night with music, dancing, snacks, and pictures.

The cost is $5 for Daddy and Daughter. If you have more than one daughter coming to the dance, it is an additional $2 per daughter.
41 Hits
FEB
05

UC Students Compete in IN State Music Contest

Music800x450
Congratulations to the following students for their performances at the Indiana State School Music Association Solo and Ensemble contest.

Receiving Gold Ratings were:
Collin Perry, Zach Stewart, Sylaris Denney, and Parker Kerns for their Percussion Quartet
Christina Sowinski on her Clarinet and Piano Solos
Kalam Denney on her Vocal and Piano Solos

Receiving Silver Ratings were:
Shelby King, Evie Downey, Paula Gallegos on their Flute Trio
Heidi Livingston on her Vocal Solo
Mikayla Green on her Vocal Solo
Continue reading
38 Hits
JAN
19

NS Iron Sharpens Iron 1/19

2018_01_19shirts800x450
Congratulations to the following students for earning Iron Sharpens Iron t-shirts. Thank you, Chief Shoemaker and the UCFD for helping to recognize students who work hard to be great students. K - Adalee P., Quintin E.; 1 - Riley H., Logan C.; 2 - Adrian M., Tayson B., Caden S.; 3 - Mylie B., Adalynn B.; 4 - Nick L., Adessa L.; 5 - Jace O., Kaleb W.; 6 - Keirra H., Graciela L.
138 Hits
JAN
18

UC DECA Competes in District 9 DECA

2018_01_18-DECA800x450
Union City Jr./Sr. High School DECA Chapter competed in the District 9 Career Development Conference on January 18th.  The following individuals placed and earned the right to compete at state competition.  They are:

Automotive Services 2nd Place Jacob Curry

Entrepreneurship 1st Place Keaton Collins

Apparel and Accessories  1st place Sophia Spence

Food Marketing 2nd Place Carmen Sigler

Marketing Communications 2nd Place Alex Bragg

Restaurant and Food Service 1st Place Reagan Hoggatt; 2nd Place Gabbi Cantu

Retail Merchandising 1st Place Justiss Cantu

Business Law and Ethics 1st Place Haley Whitesel and Kahlee Dowler

Buying and Merchandising 1st Place Morgan Wymer and Heidi Livingston

Hospitality Services Team 1st Place Cassie Martin and Emily Cline

Marketing Management 1st 1Place Emalee Bocanegra and Sydney Ralston

Sports and Entertainment Team 1st Place Ellie Kerns and Connor Kerns

Travel & Tourism Team 1st Place Trevor Spence and Chase Jefferis

The State Career Development Conference will be held March 4th-6th at the Indianapolis Marriott Downtown.

Union City DECA would like to thank the following people for their assistance in making this year’s District Competition a success.  They are:  Michael Pollitt, Justin Daniels, Kathy Thompson, Sarah Black, Linda Puccini, Bev Lenkensdofer, Gene Marsh, Jessica Marcum, Leslie Isenbarger, Taylor Koon, Josh Spence, Ted Leahey, Emily Causey, Trey Troxell, and Jim Byrd.  

Ms. Becky Kuehl would like to thank the administration, faculty and staff along with the custodial staff for all of their assistance prior to and during the competition.
177 Hits
JAN
12

NS Participating in The Great Kindness Challenge

GreatKindnessChallenge800x450
North Side students will be participating in The Great Kindness Challenge during the week of January 22-26, 2018. The Great Kindness Challenge is a proactive and positive kindness initiative that improves school climate and increases student engagement. The Great Kindness Challenge is one week devoted to performing as many acts of kindness as possible on campus. Using the provided checklist of 50 kind acts, students accept the challenge and show the world that KINDNESS MATTERS!

More information is available at The Great Kindness Challenge website.
283 Hits
JAN
08

UCJSHS Honor Roll for 1st Semester

UCJSHS-Logo
Congratulations to the following students for achieving honor roll for the first semester of the 2017-2018 school year.


SENIOR ALL A’S – Justiss Cantu, Keaton Collins, Ellie Kerns, Trevor Thompson, Haley Whitesel, and Nalaina Whitesel.

JUNIOR ALL A’S – Maria Casillas-Romero, Jacob Curry, Madison Fischer, Reagan Hoggatt, Sophia Spence, and Courtney Whitesel.

SOPHOMORE ALL A’S – Evelyn Downey, Heidi Livingston, Mya Maloy, Katie Reichard, Derick Williams, and Morgan Wymer.

FRESHMEN ALL A’s – Savannah Brewer, Kyle Buckingham, Madison Garrett, Ian Glunt, Collin Perry, Taylor Rains, Hunter Reagan, Tabius Reagan, Erik Terriquez, Michael Vore, and Chloe Wyatt.

8th GRADE ALL A’s – Hannah Fischer, Braydon Hoggatt, Emily Livingston, Angie Osornio-Machuca, Carlee Rismiller, Andrea Sanders, and Christina Sowinski.

7th GRADE All A’s – Parker Abel, Jude Connor, Landen Dickmann, Emily Evans, Parker Kerns, and Elly O’Connor.



SENIOR A’S & B’S – Paul Bailey, Joseth Barlow, Maci Beam, Libby Blankley, Wes Botkin, Zachary Bradbury, Gabriella Cantu, Emily Cline, Cody Crawford, Kahlee Dowler, Kyle Fenton, Chase Jefferis, Connor Kerns, Gabriel Loesch, Cassandra Martin, Christian Mills, Mackenzie Neeley, Kyler Purdin, Trevor Spence, Dawson Thornburg, and Breann Ward.

JUNIOR A’S & B’S – Emalee Bocanegra, Megan Clemons, Abigail Crowder, Brayden Davis, Johnathan Gerstner, Peyton Jenkinson, Cameron Luster, Graci Price, Sydney Ralston, Corey Whitesel, and Aliya Zimmers.

SOPHOMORE A’S & B’S – Tony Abel, Quinton Adkins, David Bowers, John Carpenter, Grace Collins, Luzmaria Corona Lara, Paula Gallegos, Mackenzie Green, Mikayla Green, Shelby King, Sarah Neighbors, Emily O’Connor, Oswaldo Pena Perez, Vincent Pierce, Dakota Ring, Tanner Spence, Bryten Stewart, and Spencer Thomas.

FRESHMEN A’S & B’S – Gabriel Addington, Ryan Armantrout, Jodi Carpenter, Mackenzie Charles, Xavier Killian, and ShyAnne Mays.

8th GRADE A’s & B’s – Mariah Claywell, Zoey Crist, Katherine Elliott, Isabelle Miller, Rylan Mote, Kali Strait, and Brenden Wright.

7th GRADE A’s & B’s – Malea Dean, Sylaris Denney, Payten Dye, Gabriela Gonzalez-Neels, Erika Grimes, Evan Mann, and Ana Palacious Ochoa.
298 Hits
Randolph Eastern School logo
    • Central Office

      Randolph Eastern School Corp
      731 N. Plum Street
      Union City, IN 47390

      Lisa Smith, Superintendent
      Tel: 765-964-4994
      Fax: 765-964-6590
    • Jr.-Sr. High School

      Union City Jr.-Sr. HS
      603 N. Walnut Street
      Union City, IN 47390

      Aaron Black, Principal
      Tel: 765-964-4840
      Fax: 765-964-3775
    • Elementary

      North Side Elementary
      905 N. Plum Street
      Union City, IN 47390

      Mark Winkle, Principal
      Tel: 765-964-6430
      Fax: 765-964-3445
    • Vision Statement

      RESC will inspire, instruct, and support our students as they develop into responsible, productive citizens.
  • Location